Probouzející se Vysočina ( nové foto )

Východ slunce je svými barvami a ranní atmosférou jediněčným okamžikem, trvajícím jen nepatrnou část dne. Barvami hrající ranní mlhy prozářené načervenalým nebo zlatavým sluncem evokující snovou romantickou atmosféru, jsou vždy nezapomenutelným zážitkem, jehož jedinečnost a sílu se snažím uchovat díky fotografii. Prostřednictvím té je pak možné se do onoho okamžiku kdykoliv vrátit a opět si jej připomenout nebo znovu vychutnat jeho krásu.

Tiše plující a převalující se mlhy jako vlny moře, čekající na první sluneční paprsky, jež jí proniknou jako lehkým závojem a obarví nejrůznějšími odstíny. Toto krásné divadlo mi připomíná cosi vzdáleného, povědomého. Okamžiky, trvající vždy jen pár minut, snad proto tak vzácné. Je třeba nemalého usílí, aby bylo možno být jejich součástí. Všemu předchází brzké ranní vstávání, dlouhé cesty mokrou ranní travou, nalezení správného místa a jako odměna celého snažení, krása, kterou je možné nechat se na krátký čas přenést jinam a na okamžik zapomenout na vše kolem.

Modré a červené pastelové odstíny střídající se v mlhách, stromy a lesy pročesávající ranní nadýchaný závoj, zlatý kotouč v dáli na obloze, jako zdroj všeho tepla, světla a života, to vše jsou mlhavá rána.

Vše jakoby pokryto nadýchanou peřinou, pomalu odkrývající zářivým světlem. Asi proto dojem ticha míru a harmonie. Jakmile slunce vystoupá, získá vládu nad celým okolím, bílé závoje se vytratí a sním i ranní kouzlo.

Fotografie vznikly v blízkém okolí Pelhřimova. Ve větších rozměrech je možno prohlédnout v galerii.